Перемоги і поразки українського IT в 2016

Перемоги і поразки українського IT в 2016

05.01.2017 0 By svvas

Як відомо, вітчизняній IT-галузі приписують 2,7 млрд дол або 3,3% ВВП України і 91 тис програмістів.
Експерти аудиторської компанії PricewaterhouseCoopers обіцяють в 2020 році 27,2 млрд грн доходів до держбюджету від експортно-орієнтованої IT-галузі.
Які провали і досягнення показала країна в 2016 році на шляху до цієї амбітної мети?
loss. обшуки
Замовлення конкурентів, вимагання, а то і зовсім нав’язування “даху” в стилі 90-х стали головними мотивами багатьох обшуків працюючих в країні IT-компаній. Про це не під запис говорять підприємці та юристи з IT-бізнесу.
“Нальоти” СБУ, прокуратури, МВС, податкової на середні і великі підприємства проводяться під приводом боротьби з тероризмом і сепаратизмом. За останні півтора року IT-компанії пережили більше 50 обшуків, але жодна кримінальна справа не була доведена до суду, і жоден силовик не був притягнутий до кримінальної відповідальності за перевищення влади.
В ході обшуків представники силових структур діють нахабно, не дотримуються норми КПК, забороняють знімати на відео їх дії, виводять з ладу системи відеоспостереження, вилучають гроші, цінні речі та сервери.
Прямі річні збитки галузі становить 10-20 млн дол. Непрямі збитки країни можуть досягати 100 млн дол недоотриманих інвестицій. Обшуки стимулюють тінізацію сектора, відтік за кордон фахівців, зміну податкового резидентства українськими IT-підприємцями.
win. AgTech
Аграрна галузь інтенсивно входить в сферу інтересів українських інноваційних підприємців і всієї венчурної екосистеми. Це єдиний сектор на внутрішньому ринку, де є гроші і попит на інновації. У 2015 році Україна експортувала продтоварів і аграрної продукції на 14,5 млрд дол. Це набагато більше, ніж вдалося отримати від експорту металургійної продукції.
Прикладом стрімкого злету інноваційного проекту в симбіозі з аграрною галуззю став Drone.ua. Заснований в 2013 році, сьогодні Drone.ua є компанією зі світовими ім’ям. Її цінність – в зборі даних про посіви за допомогою БПЛА і їх інтерпретації.
Поки AgTech за кількістю “зоряних” проектів не можна порівняти з мейнстрімними нішами. Однак потенціал напрямки величезний, тому що частка АПК в економіці України значна.
loss. результат стартапів
Переважна більшість успішних українських стартапів їде з країни. Їх ваблять глобальні ринки збуту, “розумні” гроші і великі можливості для нетворкінгу в світових центрах зростання інноваційного бізнесу. У кращому випадку в Україні залишаються команди розробників, але все інвестиції і виручка компаній проходять через юридичні особи-нерезиденти.
“Нема у кого попросити гроші в Україні? Ми попросимо в Чехії, Польщі. В Польщі” посівних “грошей неймовірна кількість. Tам стартапів, які просили гроші три-чотири рази і провалилися, купа, і ніхто не веде їх облік. Там з цим все дуже добре, тому наші стартапи туди виїжджають з радістю і нормально себе почувають, піднімають економіку Польщі “, – розповідає засновник стартап-інкубатора “1991” Денис Гурський.
Естонія, Латвія, Литва, Польща, Канада на державному рівні запускають спеціальні програми на сотні мільйонів євро із залучення з України найкращих фахівців, інноваційних підприємців. Україна поки програє війну за розуми.
win. Скасування реєстрації іноземних інвестицій
Майже win. Парламент в жовтні 2016 року прийняв у першому читанні законопроект про скасування обов’язкової державної реєстрації іноземних інвестицій. Також закон спрощує режим відвідування країни іноземцями-інвесторами.
Реєстрація інвестицій – це непрозора бюрократична перепона для реалізації прав інвесторів. Також іноземний інвестор, який не є співробітником компанії, не має права вільно відвідувати Україну для контролю над діяльністю свого бізнесу.
loss. Сировинний IT-аутсорсинг
Вітчизняний IT-сектор, як і 70% економіки, продає сировину – знання і час українських айтішників. Хоча найбільшу цінність має готовий IT-продукт.
В Україні відсутні сильні гравці, які мотивовані на створення власних продуктів, а не на розвиток аутсорсингу. Це грає на руку найсильнішим економікам світу. Вони зацікавлені в використанні дешевого сировини для виробництва продуктів з високою доданою вартістю, які в підсумку купують самі постачальники сировини.
“Є ще США, ЄС і Росія. Хто з них зацікавлений в тому, щоб ми перестали використовувати чужі продукти, як це робили всі 25 років, і створювали свої продукти? По-моєму, це риторичне питання”, – говорить президент технологічного холдингу KM Core Євген Уткін.
win. фонд фондів
Держава в особі заступника голови Адміністрації президента Дмитра Шимківа висловило готовність поручитися за створення Фонду фондів (ФФ). Він потрібен для того, щоб українські стартапи отримували фінансування всередині країни і не виїжджали за кордон.

ФФ – це інструмент залучення великих інвестицій, проміжна ланка між великими світовими інвесторами, місцевими венчурними фондами та стартапами. Глава наглядової ради Української асоціації венчурного капіталу (UVCA) Андрій Колодюк вважає, що ФФ зможе залучити 500 млн дол.
Для України цей інструмент залучення фінансування не буде унікальним. Подібний проект впроваджений у багатьох державах: в США, в країнах ЄС, Канаді та Китаї.
loss. Втеча IT-фахівців
За останні два роки з України виїхали 9 тис IT-фахівців. Вони емігрували в США і ЄС. Фахівці їдуть в пошуках професійного зростання і більш комфортних умов життя. При цьому масово покидають країну айтішники зі стажем сім і більше років – ті, які генерують найбільшу виручку аутсортинговим компаніям.
Примітно, що в умовах нестабільності, девальвації і низького рівня розвитку в країні відтік IT-фахівців не катастрофічний. Головна причина в тому, що рівень життя айтішника в Україні набагато вище, ніж в розвинених країнах.
win. Спрощення експорту IT-послуг
У листопаді 2016 року парламент прийняв закон про скасування обов’язкового укладення зовнішньоекономічного договору в письмовій формі. Тепер договір можна укладати в електронній формі, фактично по електронній пошті.
Закон значно спрощує умови співпраці з іноземними замовниками в сфері експорту послуг. Він також істотно зменшує кількість способів, за допомогою яких ДФС проводить донарахування податків.
loss. PayPal не прийде
Глобальна система інтернет-розрахунків не планує в найближчий рік розширювати свій функціонал в Україні. “З боку PayPal інтересу до України немає”, – заявив директор департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку Нацбанку Сергій Шацький. Сам НБУ зайняв по відношенню до PayPal жорстку вичікувальну позицію.
Незважаючи на те, що український IT-бізнес успішно використовує безліч альтернативних платіжних систем, PayPal досі залишається майже безальтернативним платіжним інструментом для транскордонної електронної торгівлі. Тим часом керівництво платіжної системи штучно встановило для України бар’єр на експорт послуг і продукції.
Складно сказати, чи мають ці обмеження лише економічний чи також політичний підтекст. Зрозуміло одне: вони недружні і гальмують розвиток українського транскордонного e-commerce і малого e-бізнесу. Від цього втрачає в першу чергу держава.
win. Телеком-кластер
Діючі в Україні мобільні оператори ініціюють створення екосистеми телеком-стартапів. У квітні 2016 року ВДНХ-Tech спільно з компанією “Київстар” запустили акселератор для IT-проектів в сфері телекомунікацій і зв’язку. У жовтні оператор вибрав три проекти для сприяння в комерційний запуск: Gravitec, inCust, Virbox.
Крім того, в серпні “Київстар”, Vodafone і аутсорсингова компанія EPAM за підтримки Міністерства економічного розвитку і торгівлі відкрили Hi-Tech Office. Він призначений для підтримки українських стартапів і інноваційних проектів, що мають потенціал комерціалізації. Офіс буде надавати фінансування, інкубаційних та акселеративних програм.

 

Джерело статті: http://www.epravda.com.ua/publications/2016/12/27/615954/

Comments

comments