Що таке транзистор
01.08.2022Транзистор – це електронний компонент, який керує великим струмом за допомогою малого. Транзистор ще можна назвати напівпровідникових тріодом. Ця друга назва прийшла від його «попередника» – електровакуумного тріода, одного з різновидів так званих «ламп».
З чого складається транзистор?
Видима частина транзистора складається з корпусу і трьох «ніжок»-виводів (проте існують і різновиди транзисторів, у яких кількість виводів більше трьох). Корпус транзистора виготовляють з кераміки, металевих сплавів або пластмаси. Заглядаючи наперед, відзначимо, що існує два види транзисторів – біполярний та польовий.
Усередині корпусу біполярного транзистора розміщується три шари напівпровідника, два з яких розташовані по краях і мають однаковий тип провідності (p або n), це – колектор і емітер. Третій шар розташований між першими двома і відрізняється типом провідності від своїх сусідів. Це – база.
Розташування напівпровідників визначає тип транзистора: p-n-p або n-p-n. На кожен з напівпровідників нанесено металевий шар. З його допомогою та дротових зв’язків, напівпровідники з’єднані з виводами транзистора. Однак не варто забувати, що розташування виводів транзистора може змінюватися в залежності від моделі транзистора.
Транзистори використовуються в більшості електронних схем. Це може бути як простий генератор частоти, так і материнська плата комп’ютера. Заглянемо під кришку підсилювача – тут теж транзистори. Вони акуратно розміщені на схемі радіоприймача, щоб перетворити радіосигнал в аналоговий. Якщо потрібно зібрати електронний стабілізатор або ключ – теж не обійдетеся без транзисторів.
Існує ряд надпотужних транзисторів. Вони можуть працювати з навантаженням до 1.5 кВт і застосовують їх в промисловій сфері. Робоча температура таких транзисторів може досягати 200-300 градусів Цельсія. Для їх охолодження використовують радіатори тепловідведення.
Виробники транзисторів та напівпровідників
Річний обсяг ринку станом на кінець 2021 року оцінюється в 400-500 мільярдів доларів. Найбільшими виробниками транзисторів та інших напівпровідникових виробів є Intel, Samsung, Toshiba, Nvidia, SK Hynix (колишній напівпровідниковий підрозділ Hyundai), Micron (спеціалізуються на виробництві пам’яті), TSMC (найбільший у світі контрактний виробник мікросхем), Broadcom і Qualcomm (лідери в комунікаційних чіпах), Texas Instruments (аналогові мікросхеми). На ці 10 компаній припадає 2/3 світового виробництва.